PIESEK WARSZAWSKI NA MIEŚCIE: Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy to historia miasta opowiedziana rzeczami. Utworzone w 1936 r. muzeum, ma na celu gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie zbiorów dotyczących stolicy Polski. Dwadzieścia jeden gabinetów, ulokowanych w jedenastu staromiejskich kamienicach, skrywa 7352 eksponaty, nasycone Warszawą do szpiku kości. Wystawa główna podzielona została na trzy części: Rzeczy warszawskie, Dane warszawskie oraz Dzieje kamienic. Zbiory to m.in. fotografie, suweniry, pocztówki, detale architektoniczne oraz gwiazdy stolicy – syreny, z oryginalną syrenką z rynku staromiejskiego na czele. Bardzo ważny fakt – wszystkie prezentowane rzeczy to oryginały, a część to wyjątkowe perełki. Jedną z nich jest małpka Peemek – maskotka, która podczas II wojny światowej służyła za skrytkę na obrączki, medaliki i zegarki. Małpka zwiedziła Włochy, Egipt i Palestynę. Obecnie mieszka w Gabinecie Relikwii. Kolejnym nietuzinkowym eksponatem jest wieczorowa suknia z lat 20-tych XX wieku. Zdobiona cekinami i sztucznymi perłami daje wyobrażenie modnej pani z międzywojnia. Niekwestionowanym hitem jest spodek z autografem Pablo Picasso z zastawy hotelu Bristol. Artysta podpisał go podczas swojego pobytu w stolicy w 1948 r. Spodek to sąsiad małpki – do podziwiania również w Gabinecie Relikwii.

Muzeum, dotychczas zwiedzało się bez planu. Zachęcała do tego sama placówka, sugerując nieśpieszne wchłanianie ducha miasta w swoim tempie. Obecnie, ze względów epidemiologicznych, na podłodze pojawiły się żółte strzałki, wskazujące kierunek zwiedzania. Warto za nimi podążać. Ułatwiają wizytę, dodatkowo są wyjątkowo fotogeniczne.

Do muzeum wejdziecie ze swoim pupilem. Pracownicy placówki to wykwalifikowani miłośnicy czterech łap. Z chęcią wskażą eksponaty z wizerunkiem najlepszego przyjaciela człowieka, a Waszego psa zasypią komplementami i miłymi słowami. Podkreślić jednak trzeba, że w muzeum znajduje się wiele schodów i ciasnych korytarzy, a do obejrzenia jest wiele eksponatów. Poznanie wszystkich zakątków muzeum może zająć kilka godzin. Jeśli Wasz piesek ma problemy ze wspinaniem, ma mało czasu lub źle odnajduje się w takich przestrzeniach, należy dla jego dobra zrezygnować z wizyty. Najbardziej optymalną opcją dla wszystkich będzie zwiedzanie muzeum w czwartek i piątek, omijając sobotnie i niedzielne tłumy (ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną muzeum otwarte jest od czwartku do niedzieli).

Muzeum Warszawy to nie tylko wystawy. Dzieje miasta możecie poznać również dzięki wykładom i tematycznym spacerom, na które zapraszane są również pieski.

Na koniec jeszcze jedna przestroga! Jeśli jesteś małym pieskiem i nie przepadasz za Tadeuszem Kościuszko uważaj na wystawie czasowej „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników.” Nasza towarzyszka Draka na widok naczelnika insurekcji kościuszkowskiej poczuła się nieswojo. To zapewne nic osobistego, ale nie obyło się bez warczenia. Bohater narodowy z XVIII w. może straszyć małe pieski jeszcze do 30 sierpnia.

Miejsce: Muzeum Warszawy

Adres: Rynek Starego Miasta 28–42

Strona internetowa: https://muzeumwarszawy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *