Toruń! Polska stolica pierników, miasto Tony’ego Halika, Grzegorza Ciechowskiego, Bogusława Lindy i najbardziej znanego astronoma – Mikołaja Kopernika. Inne znaki rozpoznawcze to: Krzywa Wieża, gotyk i żużel. Fani czterech łap mogą również kojarzyć miasto z sylwetką Zbigniewa Lengrena – satyryka i rysownika, który powołał do życia Profesora Filutka i psa Filusia znanych z Przekroju. Artysta spędził tu dzieciństwo, ukończył gimnazjum oraz studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Pomnik Filusia na Rynku Staromiejskim to znana i ceniona wśród dzieci i psów atrakcja miejska.
Toruń przyciąga turystów z całego świata, pomimo tego zwiedzanie nie jest uciążliwe, a ciche zakątki miasta można znaleźć nawet w szczycie wakacyjnego sezonu. Tutejsze muzea nie są jeszcze gotowe na przyjęcie psich podróżników. W palcówkach tych często jest ciasno i bywa w nich sporo wycieczek. Proponujemy zatem poznać gród Kopernika z kroku spacerowicza. Może być to dobry sposób na spojrzenie na miasto z innej perspektywy, zwłaszcza jeśli od czasu do czasu pozwolicie by to Wasz pupil prowadził podczas tego spaceru.
Poniżej prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po Toruniu. Podpowiadamy co zobaczyć, zjeść i jak miło spędzić czas ze swoim pieskiem!
SPACERUJEMY. BIEGAMY. ZWIEDZAMY.
Stare Miasto
Toruńska starówka – w 1997 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO – przez wielu uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce, a także na świecie. Nie możemy zaprzeczyć. Urody rzeczywiście nie można jej odmówić, zwłaszcza wieczorową porą, gdy podświetlona czaruje ze zdwojoną siłą. Co jest do zobaczenia na starym mieście? Same klasyki: Ratusz Staromiejski, Krzywa Wieża, gotyckie kościoły, baszty i bramy. Mała podpowiedź: patrzcie w górę. Na kamienicach można znaleźć piękne detale architektoniczne, malowane anioły, a nawet blaszanego kota.
Mała podpowiedź nr 2: zaprowadźcie swojego psa pod wspomniany na początku pomnik Filusia. Zróbcie mu z nim zdjęcie. Instagram Waszego pupila oszaleje!
PS Zważajcie na Rzeźbę Osiołka – przez wielu psich turystów jest nieakceptowana i wielokrotnie oszczekana! Dlaczego? Osiołek jest duży, pieski małe. To chyba racjonalne wyjaśnienie psich obaw i frustracji.

Bulwar Filadelfijski
Jeszcze w latach 50. XX w. na nabrzeżu Wisły znajdował się port – były żurawie i tory kolejowe. Dziś Wisła w Toruniu pełni funkcję przede wszystkim rekreacyjną i wypoczynkową. To fajne miejsce spacerowe i piknikowe. Bulwar swoją nazwę zawdzięcza partnerskim stosunkom Torunia i Filadelfii. Ciekawostka dla kinomaniaków – w 1969 r. kręcono tu sceny do filmu „Rejs”. Na pamiątkę tamtego wydarzenia, powstał mural z kultowymi tekstami z komedii.

Galeria Rusz
Galeria Rusz działa na świeżym powietrzu, jest otwarta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku. To jeden bilboard, który od 1999 r. wpisał się w tkankę miasta i prezentuje sztukę dostępną dla wszystkich – widoczną nawet z tramwaju. Co miesiąc pojawia się nowy plakat, który często nawiązuje do aktualnych wydarzeń ze świata, Polski czy Torunia. Prace przyciągają uwagę swoją barwą i zawsze trafnymi hasłami. Joanna Górska i Rafał Góralski – artyści odpowiedzialni za Rusz, zamienili nośnik reklam w galerię refleksji nad otaczającymi nas światem. Brawo!
Szosa Chełmińska 37, www.galeriarusz.art.pl

Platforma widokowa – Panorama Torunia
To jedyne miejsce w naszym przewodniku po drugiej stronie Wisły. Żeby się tu dostać należy przekroczyć rzekę – polecamy spacer mostem drogowym – już z niego ujawnia się miły portret miasta. Jeśli Wasz piesek ma lęk wysokości i nie lubi ruchu ulicznego darujcie sobie tę przeprawę i wybierzcie autobus miejski. Platforma widokowa nie jest duża, ale pomieści każdego turystę spragnionego ładnych widoczków. Toruń najpiękniej błyszczy wieczorem. Jeśli chcecie zobaczyć to na własne oczy pamiętajcie o tym, że latem na platformie nie będziecie sami. Komary też tam się pojawią!
Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu
To jeden z najstarszych parków w Polsce. Powstał w 1817 r., jest wpisany do rejestru zabytków i do dziś wabi wszystkich, szukających relaksu w zielonych okolicznościach przyrody. Kiedyś znajdowało się tu wiele atrakcji – sklepiki z piernikami, kiosk z winem (zwany małpim domkiem), tor saneczkowy, restauracja na 4 tysiące osób. Dziś to tylko wspomnienie, ale nadal można tu spędzić miło czas, zwłaszcza z psem. Park sąsiaduje ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. Istnieje spora szansa, że przechadzając się między alejkami, spotkacie pieski spacerujące ze swoimi wolontariuszami. Przy schronisku znajduje się również Psi Park, w którym Wasz pupil może pohasać z lokalsami. Płacąc 5 zł na wejściu, robicie coś dobrego – dochód z wejściówek przekazywany jest na działalność toruńskiego schroniska.

JEMY. PIJEMY.
Monka
Monka znajduje się w pięknie odrestaurowanym barokowym spichlerzu z XVIII wieku, w którym przechowywano zboża. Właściciele restauracji postanowili nie zrywać z jego przeszłością i wykreowali kuchnię, która opiera się na kaszach, przetworach domowych i oczywiście mące. Dania z menu bazują na produktach sezonowych, które pochodzą od lokalnych dostawców z okolic Torunia i Bydgoszczy. Specjały kujawskie zostały zinterpretowane tu na nowo i zadbano o to, by goście na diecie roślinnej także mieli w czym wybierać. Naszym faworytem są podpłomyki, które występują również w wersji wegańskiej. Monka punktuje nie tylko potrawami, ale również lokalizacją. Restauracja za sąsiadkę ma Krzywą Wieżę – najpiękniejszą, zabytkową Panią w mieście.
Piekary 2, www.monka.com.pl

Lenkiewicz
W Toruniu na lody chodzi się do Lenkiewicza. Lodziarnia osładza życie torunianom od 1945 r. i nic nie wskazuje na to, by została zdetronizowana. W sezonie letnim kolejka po ulubione łakocie rzeczywiście jest długa, ale każda minuta w niej spędzona jest tego warta. Porcje są solidne i bardzo pyszne. Wybierać można spośród wielu smaków, wśród których nie mogło zabraknąć wizytówki miasta – piernika. Oprócz lodów wypijecie tu również kawę i skosztujecie różnej maści słodkości.
Rynek Staromiejski 33/34 oraz Wielkie Garbary 14, www.lenkiewicz.net
Projekt Nano
Ulica Podmurna, chociaż zlokalizowana obok gwarnej Szerokiej, to spokojna i co za tym idzie jedna z bardziej urokliwych uliczek Torunia. To właśnie tu ukryła się kawiarnia Projekt Nano. Docierają do niej miejscowi i turyści, których wabi aromat dobrze parzonej kawy i lubią ją wypić w sympatycznej atmosferze. Znawcy znajdą tu wyselekcjonowane ziarna ze swoich ulubionych palarni, a kofeinowi nowicjusze odkryją czym jest prawdziwa kawa – sama właścicielka z przyjemnością Wam o niej opowie i podpowie od czego zacząć swoją przygodę z kawą speciality (a wie co mówi, ponieważ jest zdobywczynią m.in. 3. miejsca w Mistrzostwach Polski Barista 2020).
Podmurna 17, Projekt Nano
Krowarzywa
Krowarzywa obecna jest w wielu polskich miastach. To znana i lubiana wegańska burgerownia. Zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdy złapie Was niespodziewany lub oczekiwany, mały czy większy głód. Za rozsądne pieniądze zjecie tu roślinny fast food w różnych wariantach. Obok flagowych burgerów do wyboru macie także wrapy, bowle, hot dogi i kebab. Toruński oddział Krowarzywa jak większość miejsc opisanych w przewodniku, znajduje się w centrum starego miasta. W letnie miesiące dobrze jest usiąść z cieciorexem przy stoliku na zewnątrz i oprócz białka ze strączków, chłonąć również uroki tego gotyckiego miasta.
Podmurna 52, www.krowarzywa.pl

Central Coffee Perks
Podobno ludzkość dzieli się na fanów i nie-fanów serialu „Przyjaciele”. Jeśli reprezentujecie tą pierwszą kategorię, zapewne Central Coffee Perks będzie pierwszym przystankiem na Waszym toruńskim szlaku. Kawiarnia inspirowana jest tą oryginalną, w której to Gunther stał za ladą. Na środku stoi pomarańczowa sofa, na ścianach wiszą zdjęcia głównych bohaterów, a przez cały czas odtwarzane są kolejne odcinki komedii. Rachel, Monica, Phoebe, Chandler, Joey i Ross są tu do picia – mocno polecamy Monicę – smakuje miętą z malinami. Oprócz kaw smakowych Central Coffe Perks oferuje również kawy parzone w sposób alternatywny (m.i. Chemex – cichy bohater niejednego odcinka, Aeropress czy drip), koktajle oraz smoothie. Zjecie tu również pyszne słodkości, także w wersjach wegańskich.
Strumykowa 2, Central Coffee Perks
Bar mleczny Pod Arkadami
Gofry, zapiekanki i rurki z bitą śmietaną podawane przez okienko. Brzmi jak wakacje nad Bałtykiem, a to nadal Toruń i to ten sprzed lat. Bar mleczny Pod Arkadami istnieje od 1950 r. i w swoich studenckich czasach stołował się tu nawet Zbigniew Herbert. Miejsce szczególnie polecane wszystkim tym, którzy chcą odbyć sentymentalną wycieczkę do smaków PRL-u. Zapiekanki i bułki z pieczarkami z pewnością Was tam podwiozą. Zjedzcie te frykasy na ławeczce z widokiem na Ratusz Staromiejski – to zaledwie kilkanaście kroków od baru.
Różana 1
Bread House Cafe
Bread House wypieka chlebek od 4 lat. Pieczywo możecie kupić na wynos, lub rozgościć się w przytulnej przestrzeni piekarni i zjeść coś na miejscu. W ofercie są śniadania, lunche, desery i kawy. Jest w czym wybierać. Tutejsze wypieki i ciasta są w wersjach klasycznych, wegańskich, bez glutenu lub bez cukru. Ostrzegamy! Stojąc przed witryną ze słodkościami, w waszej głowie pojawi się poważny dylemat co wybrać. Nie pomożemy Wam go rozwiązać, bo sami mieliśmy z tym problem. Ostatecznie zamówiliśmy tartę truskawkową, która smakowała jak niebo. Podejrzewamy, że nieważne na co się zdecydujecie, Wasz wybór będzie równie smakowity.
Fosa Staromiejska 2/4 oraz Szosa Chełmińska 24 (GC Skwer), Bread House Cafe

Pers
Pers czyli Przestrzeń Elementów Rzeczywistości Społecznej to kawiarnia, która działa pod skrzydłami Fundacji Studio M6. Główny cel Persa to wspomaganie zaangażowanych społecznie biznesów oraz dbanie o podniebienia swoich gości. A goście zjedzą tu przede wszystkim wegańsko i domowo. W karcie są śniadania, zupy, kawy i desery. Atmosfera miejsca, za sprawą eklektycznego wystroju i wszędobylskich kwiatków doniczkowych pozwala poczuć się jak u siebie, lub co najmniej jak u dobrych znajomych. W Persie wiele się dzieje. W weekendy wkraczają do niego DJ-e, odbywają się koncerty oraz pop-up store’y. Jest tu fajnie przez cały tydzień!
Mostowa 6, Pers
Przewodnik powstał dzięki wsparciu naszych Patronów z serwisu patronite.pl