PIESEK WARSZAWSKI NA MIEŚCIE: Muzeum Warszawskiej Pragi

Muzeum Warszawskiej Pragi to jeden z oddziałów Muzeum Warszawy, a także pierwsza placówka muzealna po tej stronie Wisły. Historycznej atrakcyjności temu miejscu dodaje fakt, że znajduje się ono w jednym z najstarszych, zachowanych obiektów mieszkalnych prawobrzeżnej Warszawy, a za sąsiada ma słynny Bazar Różyckiego. Zanim jednak wybierzecie się na kultowy bazarek oraz przespacerujecie praskimi ulicami, warto odrobić lekcję historii i uzbroić się w solidną dawkę wiedzy na temat tej dzielnicy. To muzeum doszkoli Was z Pragi na piątkę z plusem.

Zwiedzając sale wystawowe, dzieje Pragi przemówią do Was z obrazów, miedziorytów, fotografii i multimediów. Na wystawie stałej poznacie to, w czym Praga jest najlepsza, czyli bazary, targi i rzemiosło. Posłuchacie dzielnicowych opowiastek z pierwszej ręki, czyli od lokalsów, a także przyjrzycie się z bliska wyjątkowym polichromiom z dawnego żydowskiego domu modlitewnego. Wśród praskich zbiorów znajdziecie takie, które składały się na obraz zwykłego, codziennego życia dzielnicy i jej mieszkańców. Zobaczycie tam również muzealia pochodzące z okresu II wojny światowej. Cały ten folklor jest dostępny dla gości z czworonożnym towarzyszem, a jakże! Pieski są tu dosłownie mile widziane i przed wizytą należy je przygotować na konkretną dawkę komplementów od muzealnych pracowników.

Pamiętajcie! Muzeum Warszawskiej Pragi to nie tylko eksponaty. Władze placówki doskonale zdają sobie sprawę z atrakcyjności warsztatów, spacerów tematycznych i wykładów. Uwielbiają tę formę angażowania społeczności i ochoczo z niej korzystają. I tak mieszkańcy Pragi (ale nie tylko) m.in. szyli termofory, przepaski na oczy, buty, oraz tkali myjki z włókien agawy – a to wszystko w imię miłości do rzemiosła.

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

Adres: Targowa 50/52

Strona internetowa: Muzeum Warszawskiej Pragi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *