PIESEK WARSZAWSKI NA MIEŚCIE: Kawiarnia Czytelnik Nowe Wydanie

Czytelnik Nowe Wydanie to zrewitalizowana wersja sławnej kawiarni, która działa od 1956 roku. Założona przez Marię Iwaszkiewicz – córkę Jarosława Iwaszkiewicza, literacka kawiarnia przez lata była miejscem spotkań artystycznej bohemy. Bywali tu Stefan Kisielewski, Agnieszka Osiecka, Ryszard Kapuściński, Janusz Głowacki oraz Jan Himilsbach. Swój stolik mieli Tadeusz Konwicki i Gustaw Holoubek. To tutaj Leopold Tyrmand dostał zlecenie na napisanie powieści sensacyjnej. Początków „Złego” czyli „powieściowej wersji ballady ulicznej” dopatrujmy się właśnie w Czytelniku.

Odświeżona kawiarnia zaprasza gości od tego lata. Wnętrze jest subtelne i klasyczne. Nowi właściciele zachowali niektóre elementy starego wystroju. Nigdy się tego nie dowiecie, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamawiając kawę, wypijecie ją siedząc na krześle, na którym siedział Tyrmand lub Kapuściński. Oryginalny jest także marmur na ladzie oraz parkiet, który dawniej przykryty był wykładziną. Na ścianie wiszą zdjęcia stałych bywalców, budzące sentymenty i przypominające dawne czasy.

Specjalnością lokalu są dania kuchni polskiej, z różnych regionów. Zjecie tu śniadania, kanapki, przekąski, obiady, desery oraz oczywiście wypijecie kawę i herbatę. Karta jest krótka i sezonowa, czyli taka jak należy.

Do nowego Czytelnika wejdziecie z pieskiem. Nam towarzyszyła Draka i bardzo jej się podobało.

PS 100 lat temu urodził się Leopold Tyrmand. Z tej okazji Sejm RP przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. To bardzo dobry pretekst, by udać się do Czytelnika z „Filipem” czy „Dziennikiem 1954” i wznieść toast za legendę polskiego jazzu, bikiniarstwa, wyśmienitego pisarza i publicystę.

Miejsce: Kawiarnia Czytelnik Nowe Wydanie

Adres: Wiejska 12A

Strona internetowa: Kawiarnia Czytelnik Nowe Wydanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *