„Pies zawodowiec” – recenzja

Temat pracujących psów jest powszechnie znany na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalni są psi przewodnicy, którzy po odpowiednim wyszkoleniu dają nieocenione wsparcie osobom niepełnosprawnym. Równie często widujemy psy policyjne oraz te pracujące na lotniskach.

Australijska pisarka, dziennikarka i była redaktorka naczelna magazynu „Dogs Life” – Laura Greaves, opisała dwadzieścia cztery historie psów (głównie czworonożnych Australijczyków), które swoją pracą pomagają ludziom w codziennym życiu. Jak łatwo się domyślić wśród nich są psy asystujące osobom niewidomym czy poruszającym się na wózku, ale również te, które swoją obecnością niwelują objawy zespołu stresu pourazowego. Bohaterowie książki wywarli diametralny wpływ na życie swoich opiekunów, poprawili jego komfort, a nawet to życie ratują.

Psy zawodowcy wypełniają swoje obowiązki w wielu miejscach. Można je spotkać m.in. w hospicjach, w których to one pełnią rolę opiekunów oraz w szkołach – gdzie nadzorują naukę czytania. Najlepsi przyjaciele człowieka potrafią nieść profesjonalną pomoc także w świecie wirtualnym. Popularna aplikacja na literę I, służąca do publikowania zdjęć, jeśli używa się jej z głową, może być potężnym narzędziem niesienia dobrej nowiny. Czytając „Psa zawodowca” poznacie ambasadorów walki z kompleksami i dyskryminacją. Udało im się obalić ideał (również psiego) piękna i sprawili, że wiele osób na całym świecie zaakceptowało swoją chorobę oraz odmienność. W książce dominują opowieści z kategorii tych zmieniających życie. Nie brakuje jednak też takich o mniejszej randze, jak pomoc przy sprzedaży nieruchomości, czy przy prowadzeniu baru z piwem. Niemniej w tym co robią, wszyscy psi bohaterowie reprezentują poziom mistrzowski.

Do każdej kolejnej historii dorzucana jest garść faktów i ciekawostek, poświadczających imponujące zdolności naszych futrzastych przyjaciół. Przykład? Człowiek potrafi wyczuć łyżeczkę cukru w kubku kawy. Pies wyczuje taką samą łyżeczkę w dwóch basenach olimpijskich. Z książki dowiecie się w jaki sposób ta niezrównana umiejętność jest wykorzystywana, jaka rasa psów nie powinna za dużo biegać, a jednak jest w stanie przebiec maraton oraz czy psy „słyszą” delfiny.

Co bardzo ważne, każdy opiekun psa zawodowca podkreśla, że będzie on pracować do momentu, do którego będzie zdolny wykonywać powierzone mu zadania. Nikt nie wymaga od nich pracy ponad ich siły. Wszystko odbywa się z poszanowaniem psów i to one dyktują tempo oraz czas pracy.

„Pies zawodowiec” to tylko ułamek niesamowitych psich biogramów. Na całym świecie aż roi się od chwytających za serce historii. Nie zmienia to faktu, że książka ta powinna być przepisywana na receptę w stanach jesiennego spadku nastroju, a jej lektura tylko ugruntuje w Was przekonanie, że tytuł najlepszego przyjaciela człowieka, został im przyznany nie bez powodu.

PS. Jesteśmy patronem medialnym tej książki, więc logo do wywęszenia na odwrocie okładki!

Tytuł: Pies zawodowiec

Autor: Laura Greaves

Wydawnictwo: WAB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *