„O psach” – recenzja

„O psach” jest zbiorem opowiadań polskich pisarzy: Michała Cichego, Wioletty Grzegorzewskiej, Weroniki Murek, Patrycji Pustkowiak, Andrzeja Stasiuka i Krzysztofa Vargi. Niewielkich rozmiarów książeczka to oda do wszystkich psów – hołd, na który tak bardzo zasługują.

Wiele o psach już zostało powiedziane. Że są wierne, że są rasowe i nierasowe, że niektóre biegają za swoim ogonem, że kochają, że potrafią leżeć przy grobie swojego opiekuna. W książce tej nie ma nic nowego, żadnych rewelacji i wiadomości z ostatnich chwil na ich temat. To sześć historii, których narracja toczy się wokół istot określanych mianem najlepszego przyjaciela człowieka i udana próba wyniesienia tych przyjaciół na piedestał. Widzicie – same oczywistości, ale można je czytać bez końca i nigdy się nie znudzą. W krótkich formach zawarte jest całe psie jestestwo. Przejawia się ono w zadowolonym ogonie, czasami krzywych łapach i uszach niepasujących do reszty ciała, ucieczkach i całodniowych wycieczkach po okolicznych wsiach oraz szczęśliwych powrotach do domu. Wreszcie w mądrości wylewającej się z oczu, które mówią jeszcze więcej niż ludzkie. Każdemu kto miał psa lektura „O Psach” przywróci wspomnienia z dzieciństwa, wypełnione prośbami i wnioskami do (nie)ugiętych rodziców o własnego pupila. Ci którzy mają psa w opowiadaniach tych zobaczą swoje codziennie spacery na cztery łapy i dwie nogi. Ci którzy psa chcą mieć odnajdą tu swoje wyobrażenia na temat wspólnego, upragnionego międzygatunkowego życia.

„Człowiek nie może szkolić psów, bo sam nie ma zielonego pojęcia o świecie, który go otacza. To psy, które lepiej od nas wiedzą, jak żyć, cieszyć się, słuchać instynktu oraz innych istot, powinny być naszymi przewodnikami.”

Książka wzrusza, wyciska łzy oraz potęguje uczucie złości i bezsilności wobec tak niesprawiedliwie krótkiego psiego losu. Podkreśla role jakie odgrywają w naszych życia psy, jak w nie ingerują i jak potrafią je zmieniać. To książka, która zachwyci czytelnika nie tylko słowem, ale również obrazem. Dopełnieniem publikacji są ilustracje Oli Niepsuj, które w minimalistyczny sposób oddają ogrom psiej wspaniałości.

Tytuł: O psach

Autorzy: Michał Cichy, Wioletta Grzegorzewska, Weronika Murek, Patrycja Pustkowiak, Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga

Ilustracje: Ola Niepsuj

Wydawnictwo: Czarne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *