„Historia Świata na Czterech Łapach” – recenzja

„Historia świata na czterech łapach” rozpoczyna się przywołaniem wspomnienia o jednym z pierwszych znanych nam udomowionych psów i pierwszym w dziejach, którego imię zostało zapisane. Abuwtiyuw bo o nim mowa, żył w starożytnym Egipcie i był psem królewskim. Gdy Abutiu zmarł, pogrążony w smutku i żałobie opiekun chcąc mieć pewność, że jego przyjaciel trafi w zaświaty, pochował go niczym króla – z najwyższą czcią i szacunkiem. Kamienna tabliczka z jego grobu głosiła: „Pies, który był strażnikiem Jego Wysokości. Imię psa brzmi Abuwtiyuw. Jego Wysokość nakazał, by psa pochowano [uroczyście], ofiarowano mu trumnę z królewskiego skarbca, zapewniono dużo delikatnego płótna [a także] kadzidła. Jego Wysokość [również] podarował wonną maść i [rozkazał], by zespoły kamieniarzy zbudowały grobowiec”.

Mackenzi Lee opowiada właśnie takie dzieje świata – z psim obliczem w tle. Na 187 stronach trudno opisać wszystko to co wydarzyło się na przestrzeni wieków, dlatego przytoczone historie są z kategorii tych najważniejszych. Autorka przyznała, że sama przespała lekcje historii w szkole. Uznała zatem, że dobrym patentem na zrozumienie zawiłości dziejowych jest okraszenie ich psim akcentem. Nagle dzięki temu nudne, zamierzchłe sprzeczki na linii Henryk VIII Tudor – Papież Klemens VII za sprawą charcika Uriana dostają rumieńców i potrafią zafascynować. Lektura jest zabawna, lekkostrawna i podsyca ciekawość na przeszłość. Ze względu na bogactwo ilustracji, wydawać się może, że jest to publikacja dedykowana dzieciom. W rzeczywistości metryka czytelnika nie ma tu znaczenia. Książka jest odpowiednia dla każdego sympatyka psów bez względu na datę urodzenia.

Na kartach historii nie brakuje czworonożnych bohaterów, którzy mieli znaczący wpływ na dzieje ludzkości. Nie zawsze jednak nasze zachowania wobec nich były (i są) godne naśladowania. Autorka w przedmowie pisze tak: „To, jak rozmawiamy o psach, jak je traktujemy i pamiętamy, często mówi więcej o nas samych niż o nich”. Psie losy ukazane w książce, jak w soczewce ukazują nasz stosunek do tych najwierniejszych z wiernych. Dbajmy więc o to, by nasze wspólne życie z pieskami, było historią godną zapamiętania.

Tytuł: Historia Świata na Czterech Łapach

Autor: Mackenzi Lee

Ilustracje: Petra Eriksson

Wydawnictwo: Media Rodzina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *