„Podróże z Pazurem. Kalima Nosi Piaski Sahary” – recenzja

W ostatnich scenach pierwszej księgi Iza, Piotrek i Snupek docierają na skraj Europy. Nie minął nawet rok, a już możemy czytać drugą część komiksowej serii „Podróże z Pazurem” i sprawdzać dalsze losy ich wędrówki. Tym razem nasi bohaterowie dostali się do Maroko i swoje umiejętności podróżowania autostopem szlifują na kontynencie afrykańskim.

Podróżowanie autostopem ze smyczą w ręku nie jest wcale takie proste. Gdy w taki sposób chcemy przemieszczać się po kraju, w którym religią dominującą jest islam, poziom trudności wzrasta jeszcze bardziej. Część muzułmanów bowiem postrzega psy jako zwierzęta nieczyste i groźne. Ten fakt Pazurów jednak nie zniechęca i z pomocą dobrych ludzi kontynuują swoją wyprawę ze Snupkiem u boku – inaczej sobie tego nie wyobrażają.

W czasach globalnej pandemii, gdy podróżowanie nadal jest ograniczone, komiks „Podróże z Pazurem. Kalima Nosi Piaski Sahary” jest małym wybawieniem, zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy szwędanie się po świecie mają wpisane w DNA. Dzięki Pazurom znowu możecie poczuć ekscytację towarzyszącą każdej wyprawie i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapragniecie spakować plecak i ruszyć przed siebie – nawet jeśli nie do Afryki, to chociaż do pobliskiego lasu. Nieustannie jednak największą wartością komiksu jest jego edukacyjny charakter. Iza i Piotrek misję uświadamiania młodego czytelnika z zakresu najważniejszych kwestii dotyczących ziemi i jej mieszkańców rozpoczęli już w księdze pierwszej. Brawurowo ją kontynuują, opisując chociażby muzułmańskie święto Id al-Adha. Święto Ofiarowania stało się dla nich pretekstem do rozmowy na temat konsumpcji mięsa, jego etycznego charakteru oraz o emocjach zwierząt, ich umiejętnościach do odczuwania bólu, smutku i strachu. To tylko jedna z ich lekcji przeprowadzonych za pomocą rysunku, ale potwierdzająca w jak dobry sposób można wykorzystać podróż dookoła świata.

Tytuł: Podróże z Pazurem. Kalima Nosi Piaski Sahary

Autor: Izabella i Piotr Miklaszewscy (+Snupi)

Ilustracje: Sulkovsky

Wydawnictwo: Dookoła Świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *